Mutlaka İzlemeniz Gereken 10 Klasik Hollywood Filmi

Bir yanda anlam boyutu olan, bilinçli ellerle üretilmiş sanat filmleri, diğer yanda derinliği pek de umursamayan, kaba, yüzeysel filmler… Bu ikilik sinemayla biraz olsun ilgili olanların zihninde yer etmiştir. Bazı filmler ise bu iki anlayış arasında durmayı becerebilmiştir. Ayrıntılarına girmemekle birlikte temelde böyle bir ayrımın yapıldığını görürüz. Bilinçaltımızda nitelikli ve niteliksiz filmler ayrımı vardır ve Hollywood’u bu ayrımda genellikle “niteliksiz” tarafa yerleştiririz. Hollywood kötüdür çünkü bugün gişedeki çoğu kötü filmin altında imzası vardır ve uzun zamandır süre gelen bu durumla birlikte Hollywood hakkındaki gündelik bilgimiz genel bir yargıya dönüşür ve otomatik olarak okyanus ötesinin kötü sinema ürettiğini söyleriz. Haksız mıyız? Şu durumda elbette haklıyız.

Fakat!

Bildiğiniz gibi Amerikan Sineması neredeyse sinemanın başlangıcından beri vardır ve bu durum onun en azından incelenmeye değer bir tarihi olduğunu gösterir. Sinemasever kişiler ellerini vicdanlarına koyarak bu yüzyıllık tarihte hangi yönetmenlerin boy gösterdiğini ve neler üretildiğini araştırarak Hollywood’un hakkını vermelidir bence.

Şimdi size kesinlikle izlemenizi tavsiye ettiğim 10 klasik Hollywood filmini listeleyeceğim. Neden bu filmleri tavsiye ediyorsun diye sorarsanız şöyle bir cevap verebilirim: Hem Hollywood’un Altın Çağı denilen dönemi farklı türleri içine alarak panoramik bir açıda sunması hem de size üzerinde fikir yürütme imkanını veren, anlam boyutu olan filmler olmaları ve dahası size müthiş bir izleme keyfi sunması. Listedeki çılgın komedileri izlerken çok eğleneceksiniz ve belki de filmleri bitirdikten sonra daha fazlasını izlemek isteyeceksiniz. Ön yargısız yaklaşanlar emin olsunlar Hollywood tarihinde büyük bir zenginlik bulacaklar.

Son olarak hatırlatmak isterim ki bu filmler kesinlikle sinema kültürünüzün bir parçası olmalı ve sinema üzerine yaptığınız sohbetlerin içinde yer almalı.

İşte mutlaka izlemeniz gereken 10 klasik Hollywood filmi:

#1 Bringing Up Baby (1938)

izlemeniz_gereken_hollywood_filmleri_Bringing Up Baby

 • Yıl: 1938
 • Tür: Komedi
 • Yönetmen: Howard Hawks
 • Oyuncular: Katharine Hepburn (Susan Vance), Cary Grant (David Huxley)

Ertesi gün düğünü olan paleontolojist David Huxley (Cary Grant), sorumlusu olduğu müzeye 1 milyon dolarlık fon bulma şansını elde etmek üzereyken karşısına çatlak Susan Vance (Katharine Hepburn) çıkar ve kelimenin tam anlamıyla David’in feleği şaşar. Düğününden bir gece önce başına gelmedik kalmayan David kendini Susan’ın evcil leoparı Baby’nin peşine düşmüş bir halde bulur.

Kendisinden sonraki screwball comedy (çılgın komedi) türünde çekilen filmlere referans olan ve daima ilham veren Bringing Up Baby listenin başını çekiyor.

#2 His Girl Friday (1940)

izlemeniz_gereken_hollywood_filmleri_His Girl Friday

 • Yıl: 1940
 • Tür: Komedi
 • Yönetmen: Howard Hawks
 • Oyuncular: Cary Grant (Walter Burns), Rosalind Russell (Hildy Johnson), Ralph Bellamy (Bruce Baldwin)

Gazete editörü Walter Burns (Cary Grant), en başarılı muhabiri olan eski eşi Hildy Johnson’ın (Rosalind Russell) bir sigorta şirketinde memur olan Bruce (Ralph Bellamy) ile evleneceğini öğrenmesi üzerine harekete geçer ve Hildy’i evliliğinden vazgeçirmek için elinden geleni yapar. Walter, Hildy’e asıl işinin muhabirlik olduğunu hatırlatır ve gerçek yaşam alanının bir gazete bürosu olduğu konusunda onu ikna etmeye çalışır. Hildy, Bruce’la evlenip eski işinden uzaklaşmayı planlarken, kendini gazete bürosunda baş döndüren bir karmaşanın içinde bulur.

Hawks’ın kaotik olaylar zinciri içinde ağır medya eleştirisi içeren bir diğer “çılgın komedisi” listemizin ikinci filmi olarak boy gösteriyor.

#3 In a Lonely Place (1950)

izlemeniz_gereken_hollywood_filmleri_In a Lonely Place

 • Yıl: 1950
 • Tür: Gizem, Kara Film, Dram
 • Yönetmen: Nicholas Ray
 • Oyuncular: Humphrey Bogart (Dixon Steele), Gloria Grahame (Laurel Gray)

Nicholas Ray’in bu muhteşem filmi, şüphenin sanrılı dünyasını ve insan ilişkilerindeki sonuçlarını sinemanın hakkını vererek göstermeyi başarıyor. Ne demiş Jean-Luc Godard: “Nicholas Ray, sinemadır.”

Gelin kısaca filmden bahsedelim:

Başarılı bir senaryo yazarı olan Dixon Steele (Humphrey Bogart) işe yaramaz olarak gördüğü bir “best selling” romanı senaryolaştırmak zorunda kalır fakat isteksiz olduğu için romanı doğru düzgün incelemez. Dixon gittiği bir mekandaki vestiyer görevlisi kadının söz konusu romanı okumuş, konuya hakim ve kendisine hikayeyi anlatmaya hevesli olduğunu görünce kadını evine davet eder ve hikayeyi dinler. Aynı gece kadın öldürülür ve öfke kontrolü yüzünden sicili kabarık olan Dixon birinci derece şüpheli ilan edilir. Dixon’ın komşusu Gloria (Laurel Gray), polise cinayetin yaşandığı saatte Dixon’ın evinde olduğunu söyler ve onu bir süreliğine şüpheli olmaktan kurtarır. Dixon ve Gloria’nın arkadaşlıkla başlayan ilişkisi sevgililiğe evrilir. Dixon’ın öfke kontrolü sorunu, korkunç mizah anlayışı ve anlaşılamayan gizemli dünyası Gloria’yla olan ilişkisine sızar ve ortaya tehlikeli bir yolculuk çıkar.

#4 Stagecoach (1939)

izlemeniz_gereken_hollywood_filmleri_Stagecoach

 • Yıl: 1939
 • Tür: Macera, Dram, Western
 • Yönetmen: John Ford
 • Oyuncular: John Wayne (The Ringo Kid), Thomas Mitchell (Dr. Josiah Boone), Claire Trevor (Dallas), John Carradine (Hatfield), Donald Meek (Mr. Samuel Peacock), Andy Devine (Buck Rickabaugh), Louise Platt (Lucy Mallory)

Bir posta arabasında (stagecoach) yolculuk yapan birbirinden farklı dünyalara ve meşgalelere sahip bir grup insanın yolculuğu Kızılderili lider Geronimo’nun yaptığı saldırı sonrası normal seyrinden çıkar. Yolcular zamanla birbiriyle iletişim kurmaya başlar.

Kasabadan kovulmuş, skandal bir geçmişi olan Dallas (Claire Trevor), kendisinden uzakta süvari olarak görev yapan eşinin peşinden gitmeye kararlı Lucy (Louise Platt), Lucy’nin refakatçisi olan (ve aynı zamanda ondan hoşlanan) iyi giyimli, düzgün diksiyonlu Hatfield (John Carradine), kendi çapında bir filozof olan ve sürekli sarhoş gezen Dr. Boone (Thomas Mitchell), Dr. Boone’un pek hoşlandığı viski satıcısı Mr. Peacock (Donald Meek), yanında müşterilerinin parasını taşıyan eciş bücüş banka müdürü Gatewood (Berton Churchill), hödük arabacı Buck (Andy Devine), Şerif Wilcox (George Bancroft) ve onun gözetimindeki meşhur kanun kaçağı Ringo Kid (John Wayne).

Bünyesinde Western türünün temel dinamiklerini barındıran Stagecoach kendisinden sonra birçok filmi etkilemiştir. Stagecoach, Ford’un zengin sinemasıyla tanışmak için iyi bir başlangıç.

#5 Our Daily Bread (1934)

izlemeniz_gereken_hollywood_filmleriOur Daily Bread

 • Yıl: 1934
 • Tür: Dram
 • Yönetmen: King Vidor
 • Oyuncular: Karen Morley (Mary Sims), Tom Keene (John Sims), Barbara Pepper (Sally), Addison Richards (Louie)

Şehirde yaşayan John (Tom Keene) ve Mary (Karen Morley) çifti Büyük Buhran’ın etkilerinden muzdariptir. John şehir dışında kullanılmayan bir çiftlik bulur ve çiftliği farklı mesleklere sahip bir grup insanı bir araya getirerek işletmeye çalışır. Kendi içinde küçük bir sosyalist sistem kurmayı başaran çiftlik sakinleri tarlalarından ürün almak için hep beraber suya ulaşmaya çalışırlar.

King Vidor’ın bu filmi birlikte yaşama ve üretme üzerine alternatif bir çözüm sunan, kesinlikle izlemeniz gereken bir diğer Hollywood klasiği.

#6 Monkey Business (1952)

izlemeniz_gereken_hollywood_filmleri_Monkey Business

 • Yıl: 1952
 • Tür: Komedi, Bilim Kurgu
 • Yönetmen: Howard Hawks
 • Oyuncular: Cary Grant (Prof. Barnaby Fulton), Ginger Rogers (Edwina Fulton), Marilyn Monroe (Lois Laurel), Charles Coburn (Oliver Oxly)

Bir kimya şirketinde araştırmacı olan Barnaby Fulton (Cary Grant) insanın genç kalmasını sağlayacak olan bir ilaç üzerinde çalışmaktadır. Bir gün laboratuvardaki şempanzelerden biri Barnaby’nin gençlik ilacını karıştırır. Barnaby bu olaydan habersiz olarak ilacı kendi üzerinde dener ve git gide davranış ve duygularında ergenleşmeye başlar. Bu durumdan geri kalmak istemeyen Barnaby’nin eşi Edwina da (Ginger Rogers) ilacı yüksek dozda alır ve o da duygusal ve düşünsel düzeyde çocukluğuna döner. Her şey altüst olmuştur artık!

Bu film hem çok eğlendiriyor hem de yadsıyamayacağınız bir şekilde sizi konuya dahil ediyor.

Çocukluk, gençlik ve yetişkinliğin altüst olmuş bir dünyadaki kavramsal yansımalarını izlediğimiz bu Hawks komedisi elbette listemizde yer almalıydı!

#7 Johnny Guitar (1954)

izlemeniz_gereken_hollywood_filmleri_

 • Yıl: 1954
 • Tür: Western, Dram
 • Yönetmen: Nicholas Ray
 • Oyuncular: Joan Crawford (Vienna), Sterling Hayden (Johnny Guitar), Mercedes McCambridge (Emma Small)

İşte karşınızda bir anti-western: Johnny Guitar!

Nicholas Ray’in bu filmi merkezinde erkek karakterlerin olduğu ve karizmayı erkeklerin üstlendiği western türünün tam zıttı bir temele sahip. Şimdi silahını düşmanlarına doğrultmuş korkusuz bir kadın kahraman var karşımızda!

Bir gazino işletmecisi olan Vienna (Joan Crawford), kendisini erkek kardeşinin ölümünden sorumlu tutan ezeli düşmanı Emma’ya (Mercedes McCambridge) karşı direnişini kararlılıkla sürdürmektedir. Vienna, Emma ve çevresindekiler tarafından durmadan rahatsız edilir ve kasabadan ayrılması için baskı görür. Vienna’nın bilindik kadın rollerini altüst eden bu mücadelesine sizde tanık olmalısınız diyerek Johnny Guitar’ı mutlaka izlemeniz gereken Hollywood filmleri arasına alıyoruz. Unutmayın, bu bir Nicholas Ray filmi…

#8 Ball of Fire (1941)

izlemeniz_gereken_hollywood_filmleri_Ball

 • Yıl: 1941
 • Tür: Komedi, Romantik
 • Yönetmen: Howard Hawks
 • Oyuncular: Gary Cooper (Prof. Bertram Potts), Barbara Stanwyck (Sugarpuss O’Shea), Oscar Homolka (Prof. Gurkakoff), Henry Travers (Prof. Jerome), S.Z. Sakall (Prof. Magenbruch) 

Yine yeni yeniden bir Hawks filmi…

Listedeki komedilerin hepsini o kadar çok seviyorum ki hepsi için ayrı ayrı “kesinlikle izlemelisiniz” demek istemememe rağmen dayanamıyorum ve tekrar söylüyorum: Bu filmi kesinlikle izlemelisiniz!

Yeni bir ansiklopedi üzerinde çalışan bir profesör grubunun başını çeken Prof. Bertram (Gary Cooper), araştırmalarını İngilizce’deki argo kelimeler üzerine yoğunlaştırmıştır. Bertram, bir gece kulübünde şarkı söyleyen Sugarpuss’un (Barbara Stanwyck) kullandığı özel kelimeleri ilgi çekici bulur ve Sugar’a araştırmasına katkıda bulunması için kendisine yardım edip edemeyeceğini sorar. O sıralarda başı belalı patronundan dolayı dertte olan ve polis tarafından hakkında arama kararı çıkartılan Sugarpuss, Bertram’ın profesör grubuyla çalıştığı ofise gider ve bir süre orada gizlenir. Yaşını başını almış, sevimli, eciş bücüş, entelektüel bir profesör grubu içine, ağzı bozuk, umursamaz tavırları olan küstah bir gece kulübü şarkıcısı girince ortaya birbirinden eğlenceli sahneler çıkar. 

#9 How Green Was My Valley (1941)

izlemeniz_gereken_hollywood_filmleri_How

 • Yıl: 1941
 • Tür: Dram, Aile
 • Yönetmen: John Ford
 • Oyuncular: Walter Pidgeon (Mr. Gruffydd), Maureen O’Hara (Angharad), Donald Crisp (Mr. Morgan), Roddy McDowall (Huw Morgan)

Yaşam şartlarının epey zor olduğu bir maden kasabasında, Morgan ailesinin ve kasabanın iç içe geçmiş hikayesini Ford’un zengin sinemasıyla izleme şansına sahip oluyoruz. Eskiden yemyeşil olan vadinin zamanla nasıl değiştiğini, aile içindeki olayların zihninde bıraktığı izlerle birlikte Huw Morgan tarafından dinliyor ve çok canlı, dinamik ve okumaya daima açık sahneler eşliğinde (Ford sağolsun) seyrediyoruz.

How Green Was My Valley, şüphesiz “Mutlaka İzlemeniz Gereken 10 Klasik Hollywood Filmi” başlığı altında yer alacaktı. Kaçırmayın, Ford’un kareleriyle tanışın!

#10 Rebel Without a Cause (1955)

izlemeniz_gereken_hollywood_filmleri_Rebel Without a Cause

 • Yıl: 1955
 • Tür: Dram
 • Yönetmen: Nicholas Ray
 • Oyuncular: James Dean (Jim Stark), Natalie Wood (Judy), Sal Mineo (Plato)

Listeyi usta sinemacı Nicholas Ray ve bana göre performansı sahneye yayma konusunda çok yetenekli bir oyuncu olan James Dean ile bitiriyoruz.

Jim Stark (James Dean) taşındığı yeni şehirdeki ortama ayak uydurmaya çalışan, ailesiyle şiddetli geçimsizlik yaşayan asi bir gençtir. Zamanla temelde kendisiyle benzer sorunları olan Judy (Natalie Wood) ve Plato’yla (Sal Mineo) yakınlaşır. Dönemin gençliğinin aileleriyle ve toplumla kurduğu ilişkiyi sinemada belki de en iyi şekilde irdeleyen kişidir Nicholas Ray.

1968 olaylarının habercisi olarak görülen gençlik sorunlarını bir sinema efsanesi ele alınca da ortaya otomatik olarak bir klasik çıkar. E bize de bu klasiği defalarca izlemek kalır…

Daha fazla filmden haberdar olmak için bizi sosyal medya hesaplarımızdan takip edebilirsiniz:

Instagram
Twitter
Facebook


Sizin de listeye eklemek istediğiniz Hollywood filmleri varsa lütfen yorumda bizimle paylaşın.

İyi seyirler, bol eğlenceler. Sinemadan sevgilerle…

YAZIYI PUANLAYIN:

Yazıyı ne kadar yararlı buldunuz?

Puan verebilir ve yorum bölümünde görüşlerinizi paylaşabilirsiniz.

Sending
User Review
4.82 (11 votes)

13 Comments

 1. Göktuğ Ülkar
  Göktuğ 11 Ağustos 2020
 2. Avatar
  Onur YILDIZ 12 Ağustos 2020
 3. Avatar
  Uğur 12 Ağustos 2020
 4. Avatar
  Ege 12 Ağustos 2020
 5. Avatar
  nil 13 Ağustos 2020
 6. Avatar
  Mehmet Zahid 14 Ağustos 2020
 7. Avatar
  Ulmo 14 Ağustos 2020
 8. Avatar
  Can 14 Ağustos 2020
 9. Avatar
  Clark 14 Ağustos 2020
 10. Avatar
  Emek 14 Ağustos 2020
 11. Avatar
  romalı 14 Ağustos 2020
 12. Avatar
  HasanSabbah 27 Ağustos 2020

Yorum yapın